Vyhledat

KOVÁNÍ BEZPEČNOSTNÍ

Než vyrazíte do obchodu změřte si některé důležité míry na stávajícím kování, aby jste je mohli nahradit rozměrově a typově odpovídajícím kusem. Na co se vás prodejce bude pravděpodobně vyptávat.

  • Rozteč čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). V čechách nejrozšířenější jsou kování s roztečí 72mm, 90mm. Na plastových a hliníkových dveřích a některých dveřích z NSR a Španělska jsou rozteče 92mm, Rakouské zámky mají modely s roztečí 88mm, v Itálii je nejrozšířenější rozteč 85mm.
  • Tloušťka dveří které mají být novým kování osazené. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do něhož by jste se měli vejít. Například to může být 40- 55 mm. Vyrábějí se ale i samozřejmě kování na širší i užší dveře.
  • S překrytím, či bez překrytí: překrytí vložky zvyšuje výrazně bezpečnost kování. Chcete-li takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si doma přeměřit, zda ta vaše původní nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí je zhruba centimetr vysoké, a jestliže by vložka pod ním byla schovaná příliš hluboko, nepodařilo by se vám klíč při odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli by jste.
  • Provedení kování: v nabídkách specializovaných firem se nejčastěji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování - klika-klika, knoflík –klika, madlo-klika. Zde hraje při výběru důležitou roli úvaha, jak často jsou dveře používány, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika-klika.
Zobrazit:
Řazení: